Domovská stránkaCentrum kariéryOtázky a odpovědi
 
Vyhledání otázek dle klíčových slov
(23.11.2004)  Je možné ve věku 52 let najít alespoň trochu slušně plácenou práci ?
Dobrý den,
samozřejmě to možné je. Záleží, co považujete za slušně placenou, a z kterého jste regionu a jaké jsou vaše zkušenosti.
Příjemný den a hodně zdaru
CV Market

(23.11.2004)  Vážení,kde mám soustředit své snahy o hledání zaměstnání dělnické profese?Jsem vyučen zedník obkladač a již delší dobu jsem bez práce a nemohu nikde práci najit.Na inzeráty jsem odpovídal a také bez úspěchu.Prosím poraďte mi.
Děkuji jsem s pozdravem V. Hedbávný.

Dobrý den,
nejjednodušší je hledat přímo u zaměstnavatelů, přes reference a u úřadů práce. Nemáte zájem třeba o práci ve Velké Britanii? Tam jsou dělnické pozice velmi ceněny.
Příjemný den a hodně zdaru
Martin Kouřil

(15.08.2004)  Jsem dlouhodobě nezaměstnaná a ačkoli kombinuji všechny možné způsoby hledání práce, nedaří se mi nic najít. Na vině bude asi můj střední věk, neboť i když mne už pozve někdo na pohovor, zjistí-li můj věk, tento pohovor skončí, a to dříve než začal. Pomůže mi snad někdo najít zaměstnání na HPP nebo na VPP. Už jsem zoufalá !
Dobrý den,
na vaši otázku se těžko odpovídá, protože důvody, které popisujete jsou příliš obecné. Dovolil bych si vám dát 2 rady.
1./ požádat o pomoc Úřad práce, kteří by vás konkrétně mohly odkázat, neboť znají situaci ve vašem regionu,
2./ pokusit se najít uplatnění ve státní zprávě.

Pokud chcete poradit více, pošlete nám Váš životopis.
CV Market Team

(23.07.2004)  Schopnost týmové spolupráce, jak nejefektivněji identifikovat tuto schopnost u uchazeče o zaměstnání?
Děkuji

Dobrý den,
schopnost týmové spolupráce a její identifikaci považuji za poměrně složitou a výsledek asi nikdy nebude moci být garantován. Z metod výběru, které připadají v úvahu, bych zvolil některý ze specializovaných testů osobnosti zaměřený na tento problém v kombinaci s assesment centre připravených zase za účelem zjištění týmové spolupráce.

Od věci také není přezkoumání a prověření referencí z minulých pracovišť.

A jako poslední možnost bych vám doporučil - dle knihy pana Koubka - přijetí zaměstnance na zkušební dobu...

Příjemný den CV Market Team


(11.03.2004)  Asi nejpublikovanějšími společnostmi pro zprostředkování zaměstnaní jsou "pracovní agentury" které pracují pro určité zaměstnavatele na základě uzavření smlouvy s nimi. Kolik společností naopak pracuje pro uchazeče o zaměstnání, jaký závazek ve smyslu že najdou klientovi uplatnění v jím určeném druhu práce jsou ochotny na sebe převzít, vypracovat se svým klientem plán jeho profesní dráhy, jakou odměnu požadují a kým jsou placeny (zaměstnanec, zaměstnavatel, stát)? (Vím že v tomto smyslu do jisté míry fungují pro nezaměstnané Pracovní úřady avšak jen několik prvních měsíců po registraci.) Konkétněji, je mi 49 let, jsem absolventem eltech. fakulty ČVUT, rád bych pracoval jako programátor (>50% prac. doby), naposled jsem jako programátor byl ovšem zaměstnán před 15ti lety, v tom směru jsem si během posledních 2 let zaplatil a úspěšně absolvoval 2 (po 120 hodinách) kurzy (Soukromá škola výp. techniky - SŠVT, Soukromá obch. podnikatelská a manaž. akademie - SOPMA) uznávané ministerstvem školství jako rekvalifiační ("Správce web serveru a programátor internet. aplikací" a "Databázové systémy") V získání kýženého zaměstnání jsem zatím však nebyl úspěšný, i když uplatnění hledám v Praze a mluvím velmi dobře německy a anglicky. Děkuji.
Dobrý den,
nejprve k té první části:
agentury pracují především pro klienty z řad firem - je to dáno tím, že musí ke své činnosti mít povolení Ministerstva práce a sociálních věcí a při podání žádosti na toto Ministerstvo se zavazují, že nebudou po kandidátovi požadovat úplatu. Odměnu platí firma, do které byl vyhledán kandidát.

Takže zjednodušeně řečeno to probíhá následovně - klient/firma zadá agentuře pozici, agentura vyhledá vhodné kandidátů, nejvhodnější firmě představí, firma si z nich vybere, sepíše s vybraným kandidátem smlouvu. Pozice se obsadí, agentura vystaví firmě fakturu na dohodnutou částku a garantuje, že kandidát po určitou dobu(3- 6 měsíců) neodejde. Pokud odejde, vyhledá dalšího bez nároku na další honorář.

Pokud vyhledávají agentury aktivně nové uplatnění pro klienta z řad kandidátů, pak je potřeba uzavřít s takovým kandidátem smlouvu, která mezi nimi nastolí obchodní vztahy.
Děje se to málokdy, protože pak odměnu agentuře platí kandidát - obchodní partner. Ta částka je v řádu desítek % z ročního platu a tuto službu vyhledávají vrcholoví manažeři nebo špičkoví specialisté. Resp. personální společnosti zastupují pouze takové klienty. To, co takoví kandidáti hledají u personální společnosti je především diskrétnost a kontakty, mnohdy i mimo území republiky. Garance ze strany agentury je pro takového klienta/kandidáta také stejná, jako pro firmu. Je to ale hodně výběrová věc, ne každý je na trhu "prodejný", ale o tom viz dále.

Plán profesní dráhy se vypracovává. Mnohdy kandidát během profesní dráhy musí pořádně otočit kormidlem, někdy i jeho pečlivě naplánovaná trasa skončí na skaliscích (fúze, výměna vedení v ústředí a následné smetení TOP managementu v Čechách, stěhování aktivit do jiné země - Michelin do Budapešti, Gilette do St. Petěrburgu, potřeby rodiny, nemoc). Pečlivé plánování skončí na tom, že člověk potřebuje měnit místo ve chvíli, kdy není vhodná nabídka. Nebo se mu zdá nabídka výhodná, ale z douhodobého hlediska je to pořádný krok stranou.

Dost často spíše než vypracování plánu profesní dráhy potřebuje obyčejnou radu, kudy nejít a na co si dát pozor, která firma "smrdí průšvihem", která cesta se zdá hezká teď , ale časem nikam nevede.
(Proto někdy personalisté dávají otázky typu - kde chcete být za pět, za deset let. Ty otázky nejsou samoúčelné, i když je mnozí samoúčelně pokládají.)

Konkrétně ale Váš problém, nahlížený z mé klidné židle v personální agentuře . Nebude u toho rada, jen pohled na Vaši situaci.

Vystudoval jste ČVUT, fakultu elektrotechnickou. Je Vám 49 let, studoval jste tedy cca v letech 1972 - 1976.
Pak jste zřejmě pracoval jako programátor - s tou profesí jste skončil před 15 lety, tedy dost dlouho, aby Vaše znalosti , pokud jste si je průběžně nedoplňoval, nenávratně v očích budoucích zaměstnavatelů zastaraly. To, že jste neztratil onu schopnost logicky při programování uvažovat, to nezpochybňuji.
Nepíšete, proč jste té práce nechal, co jste dělal poté, jak to bylo vzdálené od programování, jak často jste měnil profesi nebo místo, proč jste se rozhodl se k původní profesi (v uvozovkách, protože Vaše branže pokročila ze všech nejvíc) vrátit a po tak dlouhé době. To vše ve vašem životopisu rozhoduje o Vašem uplatnění. Většina firem se dívá na to, co jste dělal posledních 5 let, to Vás zařazuje do určité škatulky
Máte 2 rekvalifikační kurzy v délce 240 hodin celkem, bráno ať jako praxe nebo jako studium, jedná se o pouhých 30 pracovních dní. To je hodně málo. Proti Vám je na trhu práce mnoho lidí, kteří dostudovali ČVUT (a podobné) v nedávné době, už na škole začali pracovat ve stejné profesi jako se chcete uplatnit Vy a mají praxi třeba tři roky a mohou ukázat na svoji konkrétní práci.
Kdybyste Vy byl zaměstnavatel, tak by Vám touha uchazeče byla milá, ale dáte přednost někomu, kdo to doloží delší praxí. Z Vašeho popisu se zdá, žeVy ji máte jen oněch 30 pracovních dní. Nepíšete, co jste v onom spravování webových serverů a programování aplikací dokázal, jaká práce je za Vámi - máte jen ony kurzy?
Co máte kromě touhy pracovat ve vybraném oboru lepšího než tito lidé? Proč by si právě Vás zaměstnavatel měl vybrat?

Pokud jste hledal vlídné slovo a radu, nedám Vám je.
Ale abych se do Vás z tepla své židle nestrefovala: státní sektor je shovívavější, zkoušel jste to tam?

S pozdravem CV Market Team

Zeptejte se nás!
 
K zadání Vaší otázky je nutné být přihlášen. V případě, že jste již registrovaný uživatel, přihlašte se a poté můžete zadat Vaši otázku. Pokud jste nový uživatel našeho serveru je nutné se nejprve zaregistrovat. Registraci můžete provést, použitím následujících odkazů.