Domovská stránkaCentrum kariéry Vyhody ZPS Možné pracovní uplatnění pro těžce zrakově postižené a nevidomé zaměstnance
 

Možné pracovní uplatnění pro těžce zrakově postižené a nevidomé zaměstnance

Na závěr mi dovolte uvést několik možných pracovních uplatnění pro těžce zrakově postižené a nevidomé zaměstnance. Víme, že mezi veřejnosti není příliš rozšířeno povědomí, že i zcela nevidomý může být pokročilým uživatelem PC a internetu (existují dokonce jednotlivci zabývající se profesionálně IT), a proto možná uvedený výčet někoho překvapí. Buďte si prosím jisti, že ve vycházíme ze skutečností ověřených naší dosavadní praxí.

Některá z možných uplatnění:

pro nevidomé
• Telerecepční - telefonické informace klientům firmy
• Tazatel marketingové/reklamní agentury – sběr informací na dálku, jejich zpracování do podoby databáze
• Styk se zákazníky na dálku – telefon, internet, databáze, odbavení a evidence zakázek, informace o novinkách v sortimentu
• Administrativa/fakturace/korespondence

pro slabozraké uchazeče přichází v úvahu při použití kompenzačních pomůcek a v některých případech i bez nich, kompletní spektrum pracovních uplatnění, kromě těch, které vyžadují zvýšenou oční námahu, nebo se uskutečňují v rizikových provozech.

Všeobecně platí, že spektrum typů zrakových postižení je tak široké, že až na výjimky není nutné předem možnost pracovního uplatnění vylučovat. Velmi elegantní a stále rozšířenější je i řešení pracovních činností systémem telework, které je umožněno právě schopností užívat internet.


Pokud Vás naše informace zaujala, jste firma působící v Moravskoslezském kraji a máte zájem o osobní konzultaci, která by mohla objasnit potenciál uplatnění zrakově postižených na Vašich pracovištích, kontaktujte nás prosím prostřednictvím e-mailu na adrese:
martin.labisch@kafira.cz, pan Mgr. Martin Labisch - sdružení Kafira.

Velmi si vážíme každé firmy, která rozšíří řady zaměstnavatelů spolupracujících v různé míře na zlepšení situace zrakově postižených spoluobčanů na trhu práce.