Pár rad a triků

Pár rad a triků při hledání zaměstnání
Jakmile se pustíme do hledání zaměstnání, je nutné pohlídat si některé věci, aby nalezené místo skutečně odpovídalo našim představám a abychom u toho neztráceli zbytečně čas.

Podáváme inzerát
Pokud nehledáte práci akutně, ale spíše se chcete podívat, jaké nabídky jsou na trhu práce, vložte si inzerát. V dnešní době je nejvhodnějším mediem internet. Vložení je zdarma a inzerát se objeví ihned. Podáváme-li si inzerát, všechny vložené údaje musí být zadány podle pravdy a také bychom měli podrobně specifikovat pracovní místo, o které máme zájem. Upřesněním se vyhneme bezpředmětným nabídkám.
U inzerátů vložených na internetovém serveru, je dobré ho čas od času aktualizovat, aby se dostal zase více do popředí. Naopak po ukončení vyhledávání je vhodné ho opětovně deaktivovat. Při aktivaci již jednou vloženého inzerátu nesmíme zapomenout opravit již některé zastaralé informace a doplnit nové zkušenosti apod.

Odpovídáme na inzerát
Nechcete-li čekat na odezvu na váš inzerát a chcete raději sami oslovit některé zaměstnavatele na základě jejich inzerovaných volných míst, je nutné pečlivě přečíst obsah anonce a povšimnout si některých detailů. Správně vložený inzerát by měl obsahovat základní údaje, tedy společnost, která pracovní místo nabízí, místo práce a druh pracovního poměru, požadavky, které kandidát musí splňovat, a kontaktní údaje. Solidní zaměstnavatelé uvádějí u kontaktů zodpovědnou osobu, jméno a adresu společnosti, telefonní a faxové číslo a email.
Než odpovíte na inzerát, přesvědčte se, zda místo nabízí Vám známá společnost. Pokud ne, nejprve se podívejte na www stránky firmy nebo se snažte dozvědět se o firmě více, aby jste si byli jisti, být ochotni pak u této firmy nastoupit. Nedoporučuji odpovídat na nabídky, které jsou nedokonale specifikované (např.: věk nerozhoduje, možnost pracovat na HPP i VPP a pracovní uplatnění ve všech oborech) a kontakní údaje neobsahují adresu kanceláří, ale pouze číslo na mobil a freemailovou adresu. Za takto podaným inzerátem se nachází většinou obchodní činnost na principu „letadlo“ nebo „pyramida“, bývá nutný finanční vklad (formou platby za zaškolení, koupě vzorků či katalogů za nadhodnocené ceny) a někdy i živnostenský list. Pokud se rozhodnete na inzerát odpovědět, směřujte ji s požadovanými dokumenty, většinou s životopisem v různých jazykových verzích a průvodní dopis, přímo osobě uvedené pod inzerátem, do hlavičky napište pozici, o kterou se ucházíte, značku inzerátu a kdy a kde jste inzerát četli. Pokud nepřijde do týdne odpověď, doporučuji si telefonicky ověřit obdržení. Čím dál více zaměstnavatelů si přeje zaslat fotografii. Tomuto kroku bych se snažil všemožně vyhnout a raději se s personalistou setkal osobně na pohovoru. Sami dobře víte, že každý na fotografii vypadá jinak, zpravidla hůře , než ve skutečnosti a výběr na základě vzhledu není, kromě pár profesí, přijatelný.
Jestliže se vaše schopnosti, dovednosti či časové možnosti liší s vloženým místem, pracovní nabídka není určena Vám a hledejte dále. Personalisté rozhodně nemají v oblibě příchozí životopisy, které nevyhovují požadavkům z inzerátů.

Přijímáme odpovědi
U každé reakce je nutné si ověřit, zda je mi známá společnost, která mi pracovní místo nabízí, a zda je pracovní pozice pro mě akceptovatelná. Odpověď na váš inzerát musí obsahovat podobné údaje jako vložený inzerát. Tedy jméno společnosti, jméno pozice, stručně popis pozice (3 – 5 bodů), místo výkonu práce a kontaktní údaje. Hodně důležité je si povšimnout, zda odpověd oslovuje přímo vás (vážený pane Nováku nebo milý Josefe) či zda je odeslán nekonkrétně (vážený studente / studentko). Opět se nezabývejte nabídkami nabízejí uplatnění všem, neobsahují specifikace a neoslovují vás jménem. Jsou to zoufalé pokusy těch, kteří se snaží sehnat co nejvíce lidí, kteří na ně budou vydělávat. Rozhodně jim nejde o kvalitu, ale o kvantitu.
Pokud je ve vašem inzerátu místo, které představuje určitý handicap (např. to že jste student a mohu pracovat pouze 20h týdně), ujistěte se, že si toho je personalista vědom. Je plýtvání časem pro vás i pro něj, pokud přijdete na pohovor a hned ve druhé větě personalista řekne, že vás potřebuje celý týden.

Je-li pak vše v pořádku, následuje osobní pohovor. Na ten je určitě dobré se trochu připravit, aby jste si byli jisti, že nepropadnete. Určitě od věci není v hlavě si promítnout poslední pohovor a snažit se zanalyzovat, co mělo úspěch a kde jste trochu tápali. Ještě závěrem, pro ty, kteří postrádají zmínku o odměně mzdě. O té je dobré si konkrétně popovídat až na pohovoru. Pro personalistu je důležité, že budete pro společnost posilou a přínosem, že pro ní chcete pracovat a musí na vás být vidět snaha sbírat nové zkušenosti. Pokud začnete mluvit hned o penězích, budete pro personalistu ztracení, finanční motivace totiž pro vyšší místa je až za zkušenostmi. Naopak u řady brigád, kde člověk pracuje hlavně pro peníze, se otázka finanční odměny vyskytne hned při prvním kontaktu.

Autor: CV Market