Domovská stránkaCentrum kariéry Jak napsat životopis Životopis - soustřeďte se na detail
 

Životopis - soustřeďte se na detail

Životopis - soustřeďte se na detail

Můj životopis = moje vizitka, prezentace a často i první kontakt s potenciálním zaměstnavatelem. Jako otřepané fráze dnes již ze všech stran zní, co by v životopise být mělo, čeho bychom se naopak měli vyvarovat, jak co formulovat. Ale děláme to opravdu tak?

Celek se skládá z detailů

V první řadě, než uděláme první pomyslnou „čárku“ životopisu, musíme mít namysli, že právě detaily rozhodují. Každý personalista je individum a soustředí svůj první pohled na jiný detail. Není to dlouho, co jsem se setkal s vedoucí personálního oddělení jedné společnosti, která jako první u životopisu ve wordu otvírala skrytý znaky a sledovala, jak daný pracovník umí používat textový editor. Informaci si následně konfrontovala s informací uvedenou od uchazeče „velmi dobrá práce s PC“, „vynikající znalost Word, Excel“ atd. Tím si vlastně sama opatřila informaci, kterou potřebovala a ještě jí bylo jasné, jak kdo moc svá slova nadnáší.

Jiní věnují zase první pohled na styl, písma a řazení životopisu. Každý má to své, co nelze předem tušit a přesto je nutné se na to připravit. První dojem má své nezastupitelné místo.

 

Méně znamená více

Neplatí to třeba u popis dlouhodobé pracovní zkušenosti na vysoké manažerské pozici, ale rozepsání prázdninové brigády na zemědělské usedlosti na 10 řádků není tím nejvhodnějším počtením pro pracovníky personálního oddělení.

Hlavní střídmost lze vřele doporučit co se obecných údajů týče. Nelze nezmínit příklad životopisu, který se mi dostal do ruky. Daný uchazeč, zřejmě velmi motivován získat dané zaměstnání, měl velký strach o to, aby ho daná společnost co nejdříve kontaktovala, řádně a poctivě rozepsal své kontakty. Tedy, uvedl půl strany životopisu kontaktů, zahrnující čísla na všechny mobilní operátory (poctivě rozděleno do 2 skupin a předplacené a tarifní), čísla pevných linek, včetně rodičů (jeho věk byl kolem 50), fax, několik typů online messengerů, emaily, adresy a další více či méně používané typy komunikace.

Podle nosa poznáš kosa..

..se nejlépe hodí k tématu fotek. Vkládat fotografii do životopisu nebo ne? Otázka, na kterou neexistuje jasná odpověď. Velká část populace je přesvědčena, že na fotografii vypadá hůře než ve skutečnosti, další mají strach z možné diskriminace. Pokud nejsme spokojeni s typem dostupné fotografie, s naším vzřením a vůbec si nejsme jisti, že by nás to prezentovalo, jak si představujeme, je lepší – pokud si to však zaměstnavatel výslovně nevyžádal – fotografii nepřikládat. I zde je nutné zachovat předpoklad, že životopis nás především prezentuje!

V každém případě je nutné se vyvarovat veškerých fotek z dovolených, skupinových fotografií (byť tam vypadáte sebelépe) nebo poodhalených (ano! fotografie slečen v plavkách  na životopisech není výjimkou). Na životopis patří jen a pouze pasový formát.

 
Udržme si úroveň

Neposledně dbejme i na další detaily, které o nás mohou něco vypovídat. Dovolím si zmínit formát emailu. Ve svém volném čase má každý právo zvolit email, jaký chce. Žádáme-li však o práci a jdeme se svoji kůží na trh, měli bychom zachovat jistou serióznost. Zdrobnělinky zvířátek na životopis nepatří, vůbec již ne „části lidského těla“ a fyzické vyjádření velikosti či objemu. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že uchazeči nezní moc přesvědčivě, mají-li tento email nadiktovat do telefonu.